BCC NEWS
DWUTYGODNIKWYDAWCA: BCC Consulting
DRUK: zwojowy, papier gazetowy
FORMAT: 289 x 390 mm
NAKŁAD: 10 tys.
ZAKRES: projekt layoutu, skład i DTP, druk gazety
BCC NEWS to gazeta tematycznie związana z lokalnym rynkiem małych i średnich przedsiębiorstw.
Skład i łamanie tekstu czasopisma: typografia w projektowaniu gazet
Fonty i czcionki gazetowe
Dla czytelności przekazu tekstu w gazetach niezbędne jest dopasowanie typów rodzin czcionek (szeryfowe, bezszeryfowe, ozdobne) i wielkości fontów. Czynnikiem determinującym wybór odpowiednich styli jest w pierwszej kolejności docelowa grupa czytelników - pismo dla dzieci, gazetka promocyjna czy gazeta regionalna. Następnie format gazety, jakość papieru i technologia druku.
W zależności od zawartości periodyku projekt gazety nie powinien zawierać zbyt dużej ilości typów czcionek. Wielość informacji wizualnych rozprasza czytelnika i może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.
Tworząc siatkę szpalt makiety i przygotowując skład czasopism, szczególną uwagę zwracamy na płynną czytelność tekstu podstawowego – stosujemy wielkość fontu w zakresie 9-10 punktów (w zależności od rodzaju), odpowiednią szerokość czcionki, kerning i interlinię. Dla bloków tekstów można użyć klasycznych kontrastowych rodzin fontów z bazy Adobe - Minion Pro czy Merriweather (po odpowiednim modelingu) oraz np. komercyjnych, jak: Greta Display, Nimrod, Generis Serif czy Guardian Egyptian Text Family, które zawierają również kolekcje krojów Sans Serif, Slab Serif i Mono używanych do tekstów tytułowych czy wyróżników. Stopień pisma dla najmniejszego tytułu nie powinien być mniejszy niż 12-14 punktów (w zależności od kroju). Dobre proporcje typograficzne czynią skład i łamanie tekstu przyjemnym, a czytelników zachęcają do sięgnięcia po tytuł i dają łatwość w poruszaniu się po tekście.