Wersja 2.1 | maj 2018
czyli jak przygotować się do wydawania gazety, opracować wytyczne do wykonania projektu i składu publikacji prasowej
Przygotowaliśmy dla wydawców praktyczny poradnik „Twoja Gazeta – założenia do wykonania projektu redakcyjnego wydawnictwa prasowego oraz przygotowania layoutu i składu gazety”, który poprowadzi Państwa przez etapy tworzenia czasopisma.
Projektowanie gazet, czasopism czy biuletynów firmowych ściśle związane jest z kompleksowo opracowanym briefem wyznaczającym cele, kierunki i zamierzenia wydawnictwa. Obrazowe przedstawienie informacji przygotowanych według naszych wskazówek pomoże Państwu w przygotowaniu procedur strategii a nam w tworzeniu layoutu opartego o szablon gazety, opracowaniu składu i łamania gazety - jak najbliższego Państwa wizji i założeniom.
Wersja 1.3 | czerwiec 2017
Wzór dokumentu z opisami do wypełnienia, pomocny w przygotowaniu briefu redakcyjnego gazety
Przygotowanie koncepcji projektu redakcyjnego gazety według określonego schematu poprzez ustalenie strategii, formatu, rubryk gazety, technik dziennikarskich i ogólnego projektu wizualnego gazety wydatnie wspomoże cały proces tworzenia czasopisma. Opracowanie przez wydawcę procedur i idei wyznaczających ramy konceptu oraz elementów stron czasopisma pomoże stworzyć jasno określony obraz całości działań, a nam umożliwi dopasowanie środków do przygotowania projektu layoutu i makiety. Wspólne wraz z wydawcą tworzenie gazety na podstawie tych przesłanek staje się wówczas łatwiejszym procesem.
Wersja 1.2 | czerwiec 2017
Wzór szablonu szpigla strony gazety do przygotowania layoutu
Tworzenie gazety, skład publikacji i cały proces, jakim jest projektowanie prasowe opiera się na jasno określonych zasadach i wytycznych przekazanych nam przez wydawcę. Stworzenie szpigla do wydania publikacji jest niezwykle ważnym elementem przygotowania jej zawartości zarówno dla wydawcy, jak i dla naszych redaktorów technicznych. Na podstawie przygotowanych przez wydawcę wytycznych i w oparciu o projekt makiety gazety opracowujemy layout każdej jej strony.
Wersja 1.2 | czerwiec 2017
Video tutorial jak przygotować szpigiel strony gazety w programie MS Word
Prosty, nie wymagający zaawansowanej znajomości programu szablon, stanowiący podstawę do przygotowania szpigla strony czasopisma.
Wersja 1.1 | maj 2018
Video tutorial interfejsu Systemu i przgotowania makiety strony gazety
Specjalnie dla współpracujących z nami redakcji gazet przygotowaliśmy SYSTEM ZARZĄDZANIA MATERIAŁAMI GAZET.
System ma za zadanie wspomagać przekazywanie materiałów do skladgazet.pl do umieszczenia (składu) na stronach czasopisma i współdzielenie materiałów z redakcją oraz zatwierdzanie plików produkcyjnych do druku.
Portal jest w pełni responsywny, posiada intuicyjny interfejs i umożliwia korzystanie zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony).
Dostęp do Systemu FILEPRESS nie wymaga wykupienia licencji czy opłaty abonamentowej, jest całkowicie bezpłatny dla współpracujących z nami wydawców.
FILEPRESS umożliwia:
- zakładanie nowych katalogów z aktualnym wydaniem gazety
- tworzenie katalogów z numerami stron
- wspołdzielenie materiałów z wydawcą i osobami współpracującymi
- przesyłanie materiałów redakcyjnych z możliwością podglądu plików graficznych (PDF, jpg, jpeg, gif, png)
- zmianę nazwy, usuwanie, przenoszenie i nadpisywanie materiałów
- udostępnianie linku do pobrania materiału
- przekazywanie informacji mailowej wraz z komentarzem do wybranych użytkowników np. o zamknięciu strony (mail z potwierdzeniem automatycznie wysyłany jest również do przesyłającego)
- sortowanie według nazwy pliku, rozmiaru, ostatniej zmiany
- 2 modele wyświetlania katalogów – jako listę lub miniatury
- zmianę ilości wyświetlanych materiałów na jednej stronie
- wyszukiwanie w katalogach
- pobieranie plików i całych katalogów
- tworzenie makiet/szpigla stron gazety
- przeglądanie i zatwierdzanie plików produkcyjnych PDF stron gazety
- narzędzia pomocnicze dla wydawcy
Wersja 1.1 | maj 2018
Video tutorial jak poruszać się w Systemie FILEPRESS i przygotować makietę strony gazety
Interfejs Systemu wzorowany jest na typowych menadżerach plików. Przekazywanie materiałów redakcyjnych i tworzenie szpigla wydania gazety nie wymaga zaawansowanej technicznie wiedzy.
Wersja 1.2 | czerwiec 2017
Video tutorial i przykład jak poprawnie wykonać korektę publikacji w programie Adobe Reader
Profesjonalne wydanie publikacji nakłada na wydawcę obowiązek przekazania w ręce czytelnika poprawnie przygotowanych tekstów artykułów i reklam. Tym samym powtórne sprawdzenie tekstu pod względem zgodności z zasadami polskiej ortografii, gramatyki oraz interpunkcji na złożonych już stronach gazety jest nieodzowne. Na przygotowanej stronie gazety przesłanej wydawcy w formacie PDF korektor nanosi odpowiednie adnotacje i modyfikacje, które przenosimy na opracowywany skład publikacji.
Bezpłatny program do zainstalowania: ADOBE READER
Wersja 1.2 | czerwiec 2017
Video tutorial jak poprawnie wykonać korektę strony gazety
Film instruktażowy prowadzi krok po kroku przez etapy nanoszenia korekty oraz przedstawia elementy oraz notatki, które są najczęściej stosowane.
UWAGA
Dołożyliśmy wszelkich starań, by przedstawione materiały wspomogły w pracy zarówno wydawcę i kolegium redakcyjne, jak i skladgazet.pl
Jeśli macie Państwo jakieś pytania lub sugestie prosimy o kontakt.