Gazeta Pogranicza
TYGODNIKWYDAWCA: TelArt Studio
DRUK: zwojowy, papier gazetowy
FORMAT: 289 x 390 mm
NAKŁAD: 3,5 tys.
ZAKRES: projekt layoutu, skład i DTP, druk, dostarczenie nakładu
Gazeta Pogranicza to lokalny tygodnik informacyjno-kulturalny z dodatkiem telewizyjnym.
Projekt okładki gazety oraz jej profesjonalny skład tekstu - definicje, zasady i główne elementy
Kreatywny projekt okładki gazety to proces twórczy, który polega na zaprojektowaniu wizualnie atrakcyjnej i angażującej okładki, która przyciągnie uwagę czytelników. Wymaga on zastosowania zasad grafiki i designu, takich jak układ kompozycji, wybór odpowiednich kolorów, typografii, obrazów oraz elementów graficznych, aby stworzyć spójny i estetyczny wygląd.
Okładka gazety, czasopisma, biuletynu, magazynu czy informatora branżowego zwana potocznie „jedynką” to niezwykle ważny element każdej publikacji. Strona tytułowa odzwierciedla charakter pisma, przekazuje informacje o zawartości czasopisma, tworzy niepowtarzalny wizualnie i spójny z layoutem gazety przekaz i ma również na celu wyróżnienie gazety na tle konkurencji.
Głównym elementem stanowiącym o wartości czasopisma jest unikatowa winieta – logo gazety.
W jej obrębie powinny znajdować się informacje o numerze i dacie wydania, numer ISSN jeśli został nadany, periodyczności – tygodnik, miesięcznik, kwartalnik. Można również umieścić odnośnik do strony internetowej czy facebooka.
Dla gazet płatnych niezbędne jest również umieszczenie w sposób czytelny i zgodny z normami kod kresowy.
Każda strona tytułowa powinna również zawierać elementy informacyjne tzw. „zajawki”, czyli krótkie informacje o najważniejszych artykułach znajdujących się w numerze i odnośnikach do ich stron. Mogą one być wyróżnione w sposób graficzny lub tekstowy nadający im ciekawą acz spójną formę. Zajawki nie powinny być spisem treści całości wydania – zbyt dużo informacji nie spowoduje zainteresowania czytelnika.
W projektowaniu okładki należy unikać zbyt dużej ilości zdjęć, szczególnie małych przedstawiających grupy osób, na których nie widać ich twarzy. Co do twarzy – zawsze staramy się dobierać takie ujęcia osoby na zdjęciu, by wzrok był skierowany do wewnątrz gazety.
W zależności od rodzaju czasopisma na stronie okładkowej można zamieścić tekst wiodący, ważny artykuł z odpowiednim zdjęciem. Zdjęcie to lub grafika musi być odpowiedniej jakości i wielkości, ciekawe i zachęcające czytelnika do przeczytania artykułu.
Skład tekstu i łamanie kolumn oraz umieszczanie poszczególnych elementów na stronie okładkowej musi być spójny z layoutem całości gazety oraz być przejrzysty i czytelny.
Strona okładki gazety często zawiera również reklamy. W projektowaniu okładki gazety uwzględnić należy ich odpowiednie umieszczenie.
Na stronie pierwszej nie wstawiamy stopki redakcyjnej. Stopka ta powinna mieć swoje miejsce na stronie 2, 3 lub przedostatniej.