Gazeta w formule tabloidu to symbol naszych czasów. W początkach tworzenia gazet czy magazynów w formie tabloidu było dostosowanie jego formatu do nieco mniejszego rozmiaru umożliwiającego łatwe jego czytanie czy przeglądanie w zatłoczonych miejscach. Dzisiaj mianem tym określa się gazety skierowane do szerokiej masy czytelników zainteresowanych sensacją, nasycone populistycznymi treściami i niekoniecznie prawdziwymi wydarzeniami, a jej format jest zróżnicowany – od typowego A4 po gazety wielkoformatowe.
Głównym elementem bulwarówki jest krótki przekaz informacji poprzez zastosowanie dużych „krzyczących” tytułów o sensacyjnym zabarwieniu i kontrastowych kolorów, zsyntetyzowanych treści i kontrowersyjnych grafik czy zdjęć uruchamiających odpowiednie emocje czytelnika. Często tego typu wydawnictwa szokują, oburzają czy irytują.
Treści przekazywane w prasie bulwarowej przykuwają uwagę czytelnika również „sensacyjnymi” doniesieniami z życia aktorów, sportowców, polityków czy celebrytów. Nie rzadko opisywane w tabloidach wydarzenia budują wrażenie wyjątkowości tematu.
Wykonanie layoutu i skład tekstu tego typu publikacji wymaga od projektanta znajomości zasad rynku tabloidów i tworzenia emocji poprzez zastosowanie odpowiednich środków przekazu wizualnego w szablonie gazety.